Datasheet Texas Instruments UCC28060DR — Ficha de datos
| Fabricante | Texas Instruments |
| Serie | UCC28060 |
| Numero de parte | UCC28060DR |

Controlador PFC de modo de transición de doble fase intercalado natural 16-SOIC -40 a 125
Hojas de datos
Natural Interleavingв„ў Dual-Phase Transition-Mode PFC Controller datasheet
PDF, 1.2 Mb, Revisión: E, Archivo publicado: feb 20, 2008
Extracto del documento
Estado
| Estado del ciclo de vida | Activo (Recomendado para nuevos diseños) |
| Disponibilidad de muestra del fabricante | No |
Embalaje
| Pin | 16 |
| Package Type | D |
| Industry STD Term | SOIC |
| JEDEC Code | R-PDSO-G |
| Package QTY | 2500 |
| Carrier | LARGE T&R |
| Device Marking | UCC28060 |
| Width (mm) | 3.91 |
| Length (mm) | 9.9 |
| Thickness (mm) | 1.58 |
| Pitch (mm) | 1.27 |
| Max Height (mm) | 1.75 |
| Mechanical Data | Descargar |
Paramétricos
| Control Method | TM |
| Device Type | Interleaved PFC |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Operating Supply(Max) | 21 V |
| Operating Temperature Range | -40 to 125 C |
| Package Group | SOIC |
| Package Size: mm2:W x L | 16SOIC: 59 mm2: 6 x 9.9(SOIC) PKG |
| Peak Output Sink Current Gate Drive | 1.8 A |
| Peak Output Source Current Gate Drive | -1 A |
| Practical Operating Frequency(Max) | 0.5 MHz |
| Rating | Catalog |
| Special Features | > 750W Applications,Enable,Interleaved,OVP,Transition Mode Control |
| Startup Current | 0.1 mA |
| UVLO Thresholds On/Off | 12.6/10.4 V |
Plan ecológico
| RoHS | Obediente |
Kits de diseño y Módulos de evaluación
- Evaluation Modules & Boards: UCC28060EVM
UCC28060 Evaluation Module
Estado del ciclo de vida: Activo (Recomendado para nuevos diseños) - Evaluation Modules & Boards: UCC28070EVM
UCC28070 Evaluation module
Estado del ciclo de vida: Activo (Recomendado para nuevos diseños)
Notas de aplicación
- LED Driver Based on UCC28060 Interleaved ACDC Single Stage FlybackPDF, 766 Kb, Archivo publicado: oct 19, 2011
UCC28060 can be implemented in an ACDC single stage solution with transition mode interleaved Flyback topology. This note will discuss the design considerations and give a practical design example. - Using External Soft Start Circuit for UCC2806xPDF, 163 Kb, Archivo publicado: marzo 23, 2011
Linea modelo
Serie: UCC28060 (6)
- HPA00651DR HPA00721DR UCC28060D UCC28060DG4 UCC28060DR UCC28060DRG4
Clasificación del fabricante
- Semiconductors > Power Management > Offline and Isolated DC/DC Controllers and Converters > Power Factor Correction