Datasheet Texas Instruments TPS62742DSSR — Ficha de datos
| Fabricante | Texas Instruments |
| Serie | TPS62742 |
| Numero de parte | TPS62742DSSR |

Convertidor reductor 360-nA Iq con 400mA e interruptor de carga integrado 12-WSON -40 a 85
Hojas de datos
TPS6274x 360nA IQ Step Down Converter For Low Power Applications datasheet
PDF, 3.2 Mb, Revisión: B, Archivo publicado: jul 10, 2014
Extracto del documento
Estado
| Estado del ciclo de vida | Activo (Recomendado para nuevos diseños) |
| Disponibilidad de muestra del fabricante | Sí |
Embalaje
| Pin | 12 |
| Package Type | DSS |
| Industry STD Term | WSON |
| JEDEC Code | R-PDSO-N |
| Package QTY | 3000 |
| Carrier | LARGE T&R |
| Device Marking | 62742 |
| Width (mm) | 3 |
| Length (mm) | 2 |
| Thickness (mm) | .75 |
| Pitch (mm) | .5 |
| Max Height (mm) | .8 |
| Mechanical Data | Descargar |
Paramétricos
| Control Mode | Constant on-time (COT) |
| Duty Cycle(Max) | 100 % |
| Iout(Max) | 0.4 A |
| Iq(Typ) | 0.0003 mA |
| Operating Temperature Range | -40 to 85 C |
| Package Group | WSON |
| Rating | Catalog |
| Regulated Outputs | 1 |
| Special Features | Dynamic Voltage Scaling,Light Load Efficiency,Output Discharge,Power Good,Synchronous Rectification |
| Switching Frequency(Max) | 2000 kHz |
| Switching Frequency(Min) | 2000 kHz |
| Type | Converter |
| Vin(Max) | 5.5 V |
| Vin(Min) | 3 V |
| Vout(Max) | 3.3 V |
| Vout(Min) | 1.8 V |
Plan ecológico
| RoHS | Obediente |
Kits de diseño y Módulos de evaluación
- Evaluation Modules & Boards: TPS62740EVM-186
TPS62740EVM-186 Ultra Low Iq Step-Down Converter Low Power Wireless Application Evaluation Module
Estado del ciclo de vida: Activo (Recomendado para nuevos diseños)
Notas de aplicación
- Understanding frequency variation in the DCS-Control(TM) topologyPDF, 224 Kb, Archivo publicado: oct 30, 2015
- Five steps to a great PCB layout for a step-down converterPDF, 162 Kb, Archivo publicado: enero 29, 2015
- Testing tips for applying external power to supply outputs without an input voltPDF, 110 Kb, Archivo publicado: oct 24, 2016
Linea modelo
Serie: TPS62742 (2)
- TPS62742DSSR TPS62742DSST
Clasificación del fabricante
- Semiconductors > Power Management > Non-isolated DC/DC Switching Regulator > Step-Down (Buck) > Buck Converter (Integrated Switch)