Datasheet Texas Instruments TPS23751PWP — Ficha de datos
| Fabricante | Texas Instruments |
| Serie | TPS23751 |
| Numero de parte | TPS23751PWP |

Interfaz IEEE 802.3at PoE y controlador CC / CC en modo verde 16-HTSSOP -40 a 85
Hojas de datos
TPS2375x IEEE 802.3at PoE Interface With Wide Range High Efficiency DC-DC Controller datasheet
PDF, 1.7 Mb, Revisión: D, Archivo publicado: nov 12, 2015
Extracto del documento
Estado
| Estado del ciclo de vida | Activo (Recomendado para nuevos diseños) |
| Disponibilidad de muestra del fabricante | Sí |
Embalaje
| Pin | 16 |
| Package Type | PWP |
| Industry STD Term | HTSSOP |
| JEDEC Code | R-PDSO-G |
| Package QTY | 90 |
| Carrier | TUBE |
| Device Marking | 23751 |
| Width (mm) | 4.4 |
| Length (mm) | 5 |
| Thickness (mm) | 1 |
| Pitch (mm) | .65 |
| Max Height (mm) | 1.2 |
| Mechanical Data | Descargar |
Paramétricos
| DC/DC Control | PD and DC/DC |
| Fault Response | Auto Retry |
| PD Power Level | 25W |
| Package Group | HTSSOP |
| Package Size: mm2:W x L | 16HTSSOP: 22 mm2: 4.4 x 5(HTSSOP) PKG |
| PoE Current Limit(Min) | 850 mA |
| PoE Inrush Limit(Typ) | 140 mA |
| PoE Standards Supported | 802.3at Type 1 (802.3af),802.3at Type 2 |
| Special Features | Thermal Shutdown,VFO |
| Switching Frequency | Programmable |
| Vin(Max) | 57 V |
| Vin(Min) | 9.2 V |
| rDS(on) per FET(Typ) | 450 mOhms |
Plan ecológico
| RoHS | Obediente |
Kits de diseño y Módulos de evaluación
- Evaluation Modules & Boards: TPS23751EVM-104
TPS23751 Evaluation Module
Estado del ciclo de vida: Activo (Recomendado para nuevos diseños) - Evaluation Modules & Boards: TPS23752EVM-145
TPS23752 Evaluation Module
Estado del ciclo de vida: Activo (Recomendado para nuevos diseños)
Notas de aplicación
- High Efficiency Class 4 PoE Powered DevicePDF, 342 Kb, Archivo publicado: marzo 23, 2011
This report introduces a high-efficiency, Power-over-Ethernet (PoE) Powered Device (PD) that complies with the Type 2, Class 4 power requirements outlined in the IEEE802.3at Draft 3.3 standard. The standard permits a Type 2, Class 4 PD to draw up to 25.5 W of power at the Power Interface (PI) when connected to compatible Type 2 Power Sourcing Equipment (PSE) using Type 2 compliant cabling. A fully - Advanced Adapter ORing Solutions using the TPS23753 (Rev. A)PDF, 203 Kb, Revisión: A, Archivo publicado: feb 9, 2009
The TPS23753 has a number of features that simplify ORing of Power over Ethernet (PoE) and ac-powered adapters. These features are integrated into the powered device (PD) and dc/dc controller to provide an integrated solution set. This application note explores these features and provides other critical information. - Lightning Surge Considerations for PoE Powered DevicesPDF, 197 Kb, Archivo publicado: abr 30, 2015
- Designing an EMI Compliant PoE with Isolated FlybackPDF, 4.6 Mb, Archivo publicado: mayo 20, 2008
Linea modelo
Serie: TPS23751 (2)
- TPS23751PWP TPS23751PWPR
Clasificación del fabricante
- Semiconductors > Power Management > Power Over Ethernet (PoE)/LAN Solutions > Powered Device